Przemysław Kozłowski
Przemysław Kozłowski- malarz, rzeźbiarz, twórca szopek, artysta.
Przemysław Kozłowski urodził się 27.01.1984 roku w Bydgoszczy z wadami urodzenia I grupy, z tego powodu wiele czasu spędził w bydgoskich szpitalach. Jak sam mówi bydgoski szpital im. Antoniego Jurasza był jego drugim domem. Od urodzenia do 31.05.2014 roku mieszkał w Grzecznej Pannie (Gmina Szubin).
Swoją podróż ze sztuką zaczął w wieku trzech lat, kiedy to mama dała mu kredki i blok rysunkowy. Pasją do rysowania i malowania zarażał inne dzieci w czasie wielokrotnych pobytów w szpitalach. Przemysław ukończył Szkołę Podstawową im. Sędziwoja w Szubinie z wyróżnieniem, ale ze względu na pogarszający się stan zdrowia nie podjął dalszej nauki. Uczęszczał na zajęcia do świetlicy terapeutycznej przy Szkole Specjalnej w Szubinie prowadzonej przez Annę Wojtas. Brał udział w konkursach plastycznych, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Silnym przeżyciem, które odbiło piętno na jego twórczości była strata ojca, wtedy też zaczął wyklejać z zapałek zagrody wiejskie Grzecznej Panny.
- W grudniu 2004 roku zaczął uczęszczać na zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej „ Pelikan” w Szubinie, gdzie zajmował się malarstwem. Zajął I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Martwa natura” w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Mroczy.
- Zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „ Sztuka ponad podziałami- śladami wielkich artystów” w Białymstoku. Jurorzy uzasadniając swój wybór napisali „za piękno duszy, prawdę i dobra przekazywane w swojej twórczości”.
- W 2007 roku jako uczestnik zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Za przedstawienie „ Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków" w którym wraz z obecną żoną Magdaleną grał główną rolę. Przedstawienie otrzymało I nagrodę i było prezentowane na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie.
- W 2008 roku rozpoczął swoją przygodę z rzeźbiarstwem pod kierunkiem Zbyszko Piwońskiego, w Szubińskim Domu Kultury.
- W grudniu 2009 roku wziął udział w konkursie na szopkę bożenarodzeniową w MGOK w Koronowie, w którym otrzymał II nagrodę. Kolejnym osiągnięciem było wyróżnienie za płaskorzeźbę pt.: „Zabawa w Grzecznej Pannie” na 48 Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk- był to roku 2010.
- W 2010 miał swoją indywidualną wystawę szopek bożonarodzeniowych w Szubińskim Domu Kultury oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie szopek w Przysieku. W kolejnym roku wystawiał swoje prace na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- W 2012 roku Przemysław Kozłowski prezentował swoje pracę w Zamościu, Nakle i Żninie.
W grudniu 2011 został wybrany sołtysem Grzecznej Panny. Funkcję tę pełnił przez 3 lata do momentu przeprowadzki do Słupowa w gm. Sicienko (2014). W czasie pełnienia funkcji sołtysa, dzięki jego inicjatywie powstało nowe boisko, plac zabaw dla dzieci, łazienka w świetlicy wiejskiej oraz Figura Matki Boskiej, którą sam wyrzeźbił. Będąc sołtysem organizował imprezy plenerowe, zawody strzeleckie oraz turnieje sportowe.
Najważniejszą pasją jego życia stało się tworzenie szopek z zapałek. Do chwili obecnej miał cztery indywidualne wystawy o tej tematyce (w 2012 roku- w Szubinie, w 2015 roku Sicienku, oraz w 2018 roku w Mroczy i w Szubinie). Łącznie na tych wystawach prezentował: ponad 40 szopek bożonarodzeniowych wykonanych z zapałek.W 2019 roku powstała największa szopka, wykonana z 70 tysięcy zapałek, trafiła ona do katedry w Toruniu.
Jako aktywny mieszkaniec gminy Sicienko w 2015 i 2019 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem dwóch plenerów malarskich, w których uczestniczyli artyści z szubińskej grupy Plama`s. Plenery te odbyły się w świetlicach wiejskich: w Murucinie oraz w Wierzchucinku.Obecnie przygotowuje się do kolejnego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego w Mochlu.
Pan Przemek chętnie dzieli się swoją pasją i umiejętnościami. Prowadził warsztaty z wyklejania zapałkami dla dzieci w świetlicach: Murucinie, Wierzchucinku oraz Łukowcu.
Największym wyróżnieniem p. Przemysława jest odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” nadana w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W plebiscycie na „Osobowość roku 2018” zajął I miejsce w kategorii kultura.
Od stycznia 2020 roku Pan Przemek tworzył swoją, rekordową szopkę z ok. 270 tyś szt. zapałek. Wymiary tej szopki są imponujące: wysokość 1,5m, szerokość 2,65m, a głębokość 1,30m. Prace nad tym dziełem trwały aż do listopada tego roku. Wiekim marzeniem autora jest by szopka pojechała do Watykanu dla upamiętmnienia 100 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II.
Niezwykłe szopki można podziwiać na stronie „ Świat zapałek Przemysława Kozłowskiego” na facebooku.
Tekst: Zofia Cyrulewska
Zdjęcia: Facebook "Świat zapałek Przemysława Kozłowskiego"
Facebook " Urząd Gminy Sicienko"